Core Complete Scooter CL1 Chrome/Teal
This model is a sturdy version of a scooter designed for street tricks. For increased air time, the bar is made from lightweight aluminum. Furthermore, the IHC compression system is easy to maintain and provides a smooth spin.
- Wheels with a solid fullcore made of aluminum.
- Wide and street-oriented deck
- Box-cut dropout deck design
| Gesamthöhe: | 85cm (33.5") |
| Compression-Typ: | IHC |
| Rollendurchmesser: | 110mm |
| Gewicht: | 3450g |
| Lenkerhöhe: | 620mm (24.4") |
| Lenkerbreite: | 620mm (24.4") |
| Headset-Typ: | Integrated 1 1/8" |
| Level: | Geübt |
| Gabel-Typ: | Ohne Gewinde |
| Material: | Chromoly-Stahl |
| Decklänge: | 48cm (19") |
| Deckbreite: | 12.7cm (5") |
| Deckform: | Box-cut |
| Lenkkopfwinkel: | 83° |
| Gabel-Design: | One-Piece |
| Lenker-Design: | Y |
| Lenker-Material: | Aluminium 6061 |
| Lenker-Außendurchmesser: | 35mm (Oversized) |
| Lenker-Innendurchmesser: | 28mm |
| Rollenbreite (Nabe): | 24mm |
| Rollenkern-Material: | Aluminium |
| Rollenkern-Design: | Hohlkern |
| Achsen-Durchmesser: | 8mm |
| Kugellager-Präzision: | ABEC-9 |
| Zusammenbau: | Teilweise zusammengebaut |





Description
This model is a sturdy version of a scooter designed for street tricks. For increased air time, the bar is made from lightweight aluminum. Furthermore, the IHC compression system is easy to maintain and provides a smooth spin.
- Wheels with a solid fullcore made of aluminum.
- Wide and street-oriented deck
- Box-cut dropout deck design
| Gesamthöhe: | 85cm (33.5") |
| Compression-Typ: | IHC |
| Rollendurchmesser: | 110mm |
| Gewicht: | 3450g |
| Lenkerhöhe: | 620mm (24.4") |
| Lenkerbreite: | 620mm (24.4") |
| Headset-Typ: | Integrated 1 1/8" |
| Level: | Geübt |
| Gabel-Typ: | Ohne Gewinde |
| Material: | Chromoly-Stahl |
| Decklänge: | 48cm (19") |
| Deckbreite: | 12.7cm (5") |
| Deckform: | Box-cut |
| Lenkkopfwinkel: | 83° |
| Gabel-Design: | One-Piece |
| Lenker-Design: | Y |
| Lenker-Material: | Aluminium 6061 |
| Lenker-Außendurchmesser: | 35mm (Oversized) |
| Lenker-Innendurchmesser: | 28mm |
| Rollenbreite (Nabe): | 24mm |
| Rollenkern-Material: | Aluminium |
| Rollenkern-Design: | Hohlkern |
| Achsen-Durchmesser: | 8mm |
| Kugellager-Präzision: | ABEC-9 |
| Zusammenbau: | Teilweise zusammengebaut |




















