Aztek Stunt Scooter Architect viola
Here is the brand new version of the complete Architect Scooter from AZTEK.
The Architect Complete is the brand new entry-level model scooter from the AZTEK brand. It features a 5.5" by 21" deck.
The chromoly handlebar and fork and the 110mm high rebound wheels will withstand all demands. The SCS compression keeps everything tight.
Technical Features:
- Lightweight deck of 5.5" x 21 (127mm x 533mm)
- Strong nylon Dropout inserts.
- Chromoly T-Bars 26" x 22".
- SCS compression.
- Cast chrome fork.
- Architect 2 wheels of 110mm.
- Aztek Lite grips.
| Brand | AZTEK |
|---|---|
| Total Height | 88 cm |
| Color | Black |
| Shape | Box-cut |
| Material | Aluminium |
| Wheel Diameter | 110 mm |
| Practice | Park |
| Collar Diameter | 32.34 mm |
| Fork Type | Threadless |
| Recommended User Age | 13/12 yo, 13_15ANS |
| Headtube Angle | 83 ° |
| Warranty | 2 Y |
| Handlebar Material | Chromoly steel |
| Handlebar Height | 660 mm |
| Handlebar External Diameter | 34.9 mm |
| Brake Type | Flex fender |
| Assembly | Partial |
| MSRP | 199,9€ |
| Compression System | SCS |
| Libellé Produit | Complete Architect - Black |
Original: $251.85
-65%$251.85
$88.15




Description
Here is the brand new version of the complete Architect Scooter from AZTEK.
The Architect Complete is the brand new entry-level model scooter from the AZTEK brand. It features a 5.5" by 21" deck.
The chromoly handlebar and fork and the 110mm high rebound wheels will withstand all demands. The SCS compression keeps everything tight.
Technical Features:
- Lightweight deck of 5.5" x 21 (127mm x 533mm)
- Strong nylon Dropout inserts.
- Chromoly T-Bars 26" x 22".
- SCS compression.
- Cast chrome fork.
- Architect 2 wheels of 110mm.
- Aztek Lite grips.
| Brand | AZTEK |
|---|---|
| Total Height | 88 cm |
| Color | Black |
| Shape | Box-cut |
| Material | Aluminium |
| Wheel Diameter | 110 mm |
| Practice | Park |
| Collar Diameter | 32.34 mm |
| Fork Type | Threadless |
| Recommended User Age | 13/12 yo, 13_15ANS |
| Headtube Angle | 83 ° |
| Warranty | 2 Y |
| Handlebar Material | Chromoly steel |
| Handlebar Height | 660 mm |
| Handlebar External Diameter | 34.9 mm |
| Brake Type | Flex fender |
| Assembly | Partial |
| MSRP | 199,9€ |
| Compression System | SCS |
| Libellé Produit | Complete Architect - Black |




















